Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 23.09.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Ágoston Hugó
Titlul articolului: Nyílt kártyákkal
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2107&cikk=55568


Gyakran megtörténik a politikában és a diplomáciában, hogy jóllehet a tervezés és az ütköztetés, az egyeztetés és a vita természetszerűen a kulisszák mögött zajlik, a szereplők indítékai-szándékai-érvei annyira ismertek, hogy voltaképpen nyílt sisakos játszmáról beszélhetük. Tekintsünk két példát az elmúlt hétről-hétvégéről.

A nyílt kártyák kérdése a szociáldemokraták bizalmatlansági indítványa kapcsán szó szerint is felmerül, és érdekes érvek szólnak mellettük – értsd: a parlamenti voksoláson a nyílt szavazás mellett –, illetve ellenük. Míg a szocialisták egy része zsarolást lát abban, ha nyíltan kellene szavaznia, mert ilyenformán nem a saját lelkiismerete (és, megjegyezzük, egyéni érdekei) szerint, hanem a pártfegyelem régi időket idéző kényszere alatt nyilvánítana véleményt, a demokraták – akik bármit megtennének a liberálisok megbuktatásáért – „opcióvállalásról” papolnak.

A csapda nem csak politikai, de logikai is: a „nyíltságot” azok erőltetik, akik egy rejtett (bár mindenkitől ismert) forgatókönyvet akarnak ezáltal keresztülvinni. Amelynek sikere egyáltalán nem vezetne el sem bárminek a tisztázásához, sem a dolgok jobb menetéhez. Arról nem is beszélve, hogy milyen eszközöket használ Mircea Geoană pártelnök a saját belső riválisaival – immár belső ellenzékével – szemben, miközben alakulatát ebbe a kockázatos kalandba sodorja.

A kormány pedig, Damoklész kardjával a feje fölött, mit is tehetne ebben a helyzetben? Dolgozik, remélve, hogy a létére törő „nyíltság” ellenére marad a helyén, teljesíti programját, biztosítja az ország stabilitását, és ő rendezi meg a jövő évben is a választásokat.

A kormány munkájának része a külügyminiszter múlt heti magyarországi látogatása is. És a sikeresség mértékéül választhatjuk akár a nyíltságot. Az igazi nyíltságot abban, hogy – éppen mivel stratégiai partnerségi viszonyban van a két, idén immár harmadjára közösen kormányülésező ország – természetes módon felvethetők mindkét oldalról kényes és sürgős megoldandó kérdések. Politikaiak, mint a kisebbségi törvény, amelyet a most kormányra törő primitívek vittek vakvágányra; vagy szociálisak, mint a magyar munkaerő-piac megnyitása, vagy pedig – ami szintúgy rendkívül égető – a román nyugdíjrész folyósítása a Magyarországra áttelepedett koros személyeknek.

A jószándék, az akarat megvan, erről a tárgyaló felek biztosítottak. A képesség is, talán, ha nem is az azonnali megoldásra. Ámde ha a belpolitikai „nyílt kártyák” elütik a külpolitikaiakat, ha a Băsescu–Geoană-terv túllicitálja a kormány tervét, akkor erősen kérdésessé válik minden. Egy okkal több arra, hogy ezekben a játszmákban a korrektség és ne alacsony politikai kalkulusok játsszák a fő szerepet.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.